Sygnały uspokajające. Jak psy unikają konfliktów || Turid Rugass

By 0 Comment

Pierwsza i podstawowa książka, jaką powinien przeczytać każdy, kto spotyka w życiu psy.

Twój pies mówi. Nie potrafi wypowiadać słów, ale stosuje cały system mowy ciała. Badaczka Turid Rugaas zebrała i opisała sygnały wysyłane przez psy – od tych wyraźnych, jak merdanie ogonem czy ziewanie, aż do subtelnego odwracania wzroku czy spowolnienia ruchów – i wyjaśniła, jak je interpretować.

Autorka nie bez powodu nazywa to „sygnałami uspokajającymi”. Psy są zwierzętami stadnymi, które dążą do unikania konfliktów. Wysyłają sygnały, które mają na celu uspokojenie innych ludzi i psów jeszcze zanim dojdzie do eskalacji agresji. Nasze psy niemal w każdej interakcji pokazują, że nie mają złych zamiarów, próbują rozładować napięcie i uspokoić otoczenie.

Psy uczą się mowy ciała przebywając wśród innych psów. Jednak ich umiejętność komunikacji może w pewnych wypadkach zostać mocno ograniczona. Jeśli były karane za komunikowanie niepokoju, będą się bały go okazywać. Ignorowanie dyskretnych sygnałów może doprowadzić do tego, że psy uznają je za nieskutecznie. Będą je pomijały i od razu przejdą do ostrzejszych zachowań, jak chociażby warczenie czy kłapanie zębami.

Respektowanie tego, co mówią do nas psy jest najlepszym sposobem na uniknięcie niebezpiecznych sytuacji jak pogryzienia czy bójki. Pierwszym krokiem do prawidłowego odpowiadania na psią mowę jest jej zrozumienie. Dobrze, że Turid Ruugas uprościła nam życie tworząc wspaniały elementarz.

„Jedno jest pewne – po przeczytaniu tej książki już nigdy nie spojrzymy na psa w ten sam sposób, co do tej pory” – pisze w przedmowie Maria Kuncewicz.

Życzę każdemu, żeby ta książka była początkiem pięknej przygody, w której odkrywamy kolejne elementy komunikacji z naszymi psami. I żeby każdemu żyło się lepiej – naszym psom i nam.

Gdzie przeczytać?

▪Książka papierowa (cena: <20 zł)

▪E-book – za darmo w aplikacji Scribd (język angielski)